Te dwie kreseczki na teście i widok ogromnych proszących o pierś ocząt… Pewnie dla wielu te dwie rzeczy nie idą w parze. No bo jak karmi to nie zajdzie. A jak już zajdzie to karmić przestanie, bo tak lepiej. Lepiej dla kogo? I dlaczego lepiej?

Kontynuować czy kończyć karmienie?

Zwykle lekarze odradzają kontynuowanie karmienia piersią w ciąży, mówiąc o zagrożeniach dla nowo poczętego dziecka. Tak też było i w moim przypadku. Pewna młoda lekarka, do której chodziłam jeszcze zanim zaszłam w drugą ciążę powiedziała, że jeśli planujemy wkrótce kolejne dziecko to powinnam już zacząć odstawiać, żeby w ogóle zajść no a potem to wiadomo – same zagrożenia. Więcej się nie zobaczyłyśmy. Zastanawia mnie dlaczego takie opinie wyrażają lekarze, skoro brak badań potwierdzających takie stanowisko.

Dla mnie oczywistym było, że będę karmiła w ciąży. Zawsze w sytuacjach wątpliwości zadaję sobie pytanie: Jak to urządziła natura? I jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdyby karmienie piersią w ciąży było niebezpieczne dla kogokolwiek (dla maluszka w brzuchu, dla starszaka czy dla mamy) to laktacja naturalnie sama by wygasła kiedy kobieta zaszłaby w ciążę. Może od razu na początku ciąży, może w momencie kiedy zaczyna się produkcja mleka dla noworodka, może zadziałoby się to nagle, a może stopniowo. Ale pewna jestem, że laktacja samoistnie by ustała. Inaczej przecież gatunek ludzki nie przetrwałby. Natura nie działa przeciw sobie. Celem gatunku, jakiegokolwiek, jest przetrwanie a nie samozagłada.

Nie byłabym sobą gdybym jednak nie poszperała w sieci, nie poczytała publikacji i nie skonfrontowała swoich przypuszczeń z wynikami najnowszych badań medycznych. Intuicja mnie nie zawiodła.

Kiedy odstawiać?

Oczywiście są sytuacje kiedy należy przestać karmić piersią. Kiedy ciąża jest zagrożona wymaga indywidualnego traktowania. Przeciwwskazaniem do karmienia w ciąży mogą być: bolesne skurcze podczas karmienia, plamienia, krwawienia, obciążony wywiad położniczy. Ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma medycznych powodów by odstawiać starszaka od piersi. W każdej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Oczywiście wszystko zależy od kobiety i dziecka. Często karmienie w ciąży jest bolesne. Piersi stają się wrażliwe, choć nie jest to regułą. Mnie, w pierwszym trymestrze podczas karmienia dość mocno bolały piersi. Później ból zmalał i teraz (36 tc) ogranicza się do dosłownie kilku (2-3) sekund na początku każdego karmienia.

Między 16 a 22 tygodniem ciąży zaczyna się produkcja mleka dla dziecka (Laktogeneza I), które dopiero ma się urodzić. Od tego czasu piersi matki przygotowane są do karmienia dziecka, nawet jeśli przyszłoby na świat za wcześnie. W związku z tym zmienia się smak mleka oraz jego ilość – jest go mało. Często dzieci w tym kresie same się odstawiają. Inne natomiast chcąc nadrobić ssą częściej i dłużej, co miało miejsce u nas, zwłaszcza w nocy… ;-/

Kobiece mleko przez cały okres karmienia nie traci na wartości. Cały czas bogate jest w wartości odżywcze oraz przeciwciała. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie mlekiem (z piersi bądź modyfikowanym) do 6 miesiąca życia, jako główny składnik diety do ukończenia 1 roku i jako uzupełnienie diety do 2 roku życia a nawet i dłużej jeśli matka i dziecko tego chcą. Prawidłowo przebiegająca ciąża nie powinna być powodem do przerwania karmienia

Czy ssanie piersi może spowodować przedwczesny poród?

Największym dylematem kobiet, które chcą karmić w ciąży jest pytanie czy ssanie czyli drażnienie brodawek nie spowoduje skurczy macicy a co za tym idzie nie wywoła wcześniejszego porodu czy wręcz poronienia.

Bez wątpienia podczas karmienia wytwarzana jest oksytocyna. Jest ona pomocna przy „wyrzucie” mleka. Ta sama oksytocyna wywołuje skurcze porodowe. Często po terminie porodu lekarze zalecają stymulację sutków, by właśnie wywołać skurcze i spowodować rozpoczęcie się akcji porodowej. A już po porodzie karmienie, powodując skurcze macicy, przyczynia się do jej szybszego obkurczenia.

Skurcze podczas karmienia są bez względu na to czy kobieta jest w ciąży czy nie ale są one na tyle małe, że większość kobiet ich nie odczuwa a nawet jeśli je odczuwa to nie są one większe niż Braxtona- Hicksa i nie mają wpływu na przebieg ciąży.

Macica nie odpowiada na zastrzyk oksytocyny w pierwszych 38 tygodniach ciąży, a więc w czasie kiedy dziecko jeszcze nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Nawet wysoka dawka sztucznie podanej oksytocyny nie powinna wywołać skurczy porodowych w tym okresie.To jest jeden z sekretów natury by chronić życie, które zaczyna się w łonie matki, nawet gdy ta karmi starsze dziecko / dzieci.

Czy starsze dziecko nie zabierze potrzebnych wartości odżywczych maluchowi?

Inną obawą, która powoduje, że mamy decydują się na przerwanie karmienia w momencie zajścia w drugą ciążę jest obawa, że maluch w brzuchu nie dostanie wystarczającej ilości niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Badania natomiast pokazują, że waga urodzeniowa dzieci, których mamy karmiły w czasie ciąży starsze rodzeństwo nie jest mniejsza niż ich kolegów, których mamy nie karmiły w trakcie ciąży. Nie ma obawy, że w trakcie karmienia organizm matki nie odżywi płodu.

Ciało matki nastawione jest w pierwszej kolejności na wyżywienie i ochronę rozwijającego sie w brzuchu mamy maleństwa, w drugiej kolejności bedzie zapewniało potrzebne składniki odżywcze dziecku, które karmi by na koniec zostawić swoje potrzeby. Także kochane, karmiace mamy – dbajmy o siebie w tym wyjatkowym czasie podwójnie, a nawet potrójnie! Zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest tu podstawą naszego dobrego samopoczucia i zdrowia.

Nie należy w związku z tym martwić się, że starsze rodzeństwo wypije „siarę” młodszemu, ani, że zabierze mu cenne składniki z mleka.

A starszy nie będzie zazdrosny o pierś?

Kolejnym zmartwieniem rodziców jest to czy starszak nie będzie zazdrosny o pierś, kiedy będzie ją ssało maleństwo. Wieść niesie, że karmienie w tandemie (bo tak się nazywa karmienie rodzeństwa) pozwala łatwiej dostosować się starszemu do młodszego brata lub siostry, że buduje silną i wyjątkową więź miedzy rodzeństwem. Tego jeszcze nie wiem, ale jak zdobędę to doświadczenie na pewno się nim tu podzielę.

Wsłuchaj się w siebie, zaufaj swojej intuicji ale konsultuj się z lekarzem.

Każda kobieta jest inna, każda ciąża jest inna, najważniejsze jest by obserwować siebie i nie bagatelizować żadnych niepokojących znaków. Przy podejmowaniu decyzji czy odstawić starszaka zaufaj sobie, sygnałom płynącym z wewnątrz i słuchaj swojej intuicji. Może być tak, że karmienie w ciąży okaże się zbyt obciążające organizm matki i będzie ona zbyt zmęczona by czerpać radość z karmienia. Wtedy należy rozważyć odstawienie a może chociaż zmniejszenie ilości karmień w ciągu dnia a zlikwidowanie tych nocnych. Zawsze też należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

Literatura:

Po prostu piersią – Gill Rapely, Tracey Murkett

W głębi kontinuum – Liedloff Jean

A New Look at the Safety of Breastfeeding During Pregnancy

http://ciaza.siostraania.pl/karmienie-piersia-w-ciazy-czy-w-ciazy-mozna-karmic-piersia-starsze-dziecko/

Karmienie piersią w ciąży

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlany na 2017
Następny artykułPyszne pralinki walentynkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here