Wiesz już co twoje dziecko znajdzie w tym roku pod choinką? Masz tysiąc pomysłów ale nie wiesz co wybrać? Albo odwrotnie – nie masz zielonego pojęcia co kupić? Nie chcesz kolejnej zabawki, która w chwilę po wypakowaniu z pudełka wyląduje w kącie? A co powiesz na zabawkę, która rośnie razem z dzieckiem, rozwija i najprawdopodobniej Twoje dziecko będzie z niej korzystać przez kilka lat? Dzieciom nie potrzeba mnóstwa zabawek, które rozpraszają. Wystarczy kilka takich przemyślanych. Będą służyć dłużej, wspierając rozwój naszych dzieci. Mniej znaczy więcej!

Jak mądrze wybrać prezent dla dziecka na Święta?

podest do kuchni by wspierać samodzielność

Pomóż dziecku w nauce niezależności. Świetny będzie podest do kuchni (tzw. learning tower). Widać go na zdjęciach we wpisie Robimy leniwe. Wpis z serii jak ogarnąć dzieci i mieć co zjeść na obiad.  Z doświadczenia wiem, że używany będzie kilka razy dziennie, jeśli nie non stop. Dzięki niemu dziecko w kuchni jest samodzielne. Młody człowiek uwielbia robić „dorosłe” czynności, a taki podest bardzo mu w tym pomoże. W bonusie dostajemy chwilę relaksu, kiedy to maluch pochłonięty zostanie przez obieranie marchewki czy zmywanie naczyń. Win-win situation, uwielbiam takie sytuacje!

klocki do kreatywnej zabawy

Klocki. Kto ich nie lubi? Każdy chyba, jako dziecko, budował wysokie wieże. Podarujmy więc naszej pociesze klocki. Ale uwaga! wybierając je zwróćmy uwagę czy jest to zestaw, który pozwala na dowolne i kreatywne budowanie wież, mostów, domów i innych nienazwanych budowli. Taki zestaw będzie cieszył bez względu na wiek czy płeć. Nie kupuj zestawu, z którego można zbudować dwie czy trzy kombinacje zgodnie z instrukcją i na tym koniec. Takie klocki szybko się znudzą i wylądują zapomniane na dnie szafy.
Dla zobrazowania: Lego DUPLO „Przyjęcie urodzinowe” nie daje możliwości kreatywnej zabawy. Lego DUPLO „Pudełko pełne zabawy” już daje nieograniczone możliwości tworzenia. I to mając tylko jedno pudełko klocków!
Tekturowy czy drewniany prosty domek może być domem dla lalek, przedszkolem, garażem czy strażą pożarną. Wszystko zależy od wyobraźni dziecka. I tą wyobraźnię rozwija!

 

zabawki sprzyjające ruchowi

Udowodniono, że do nauki potrzebny jest ruch (co od razu przywodzi mi na myśl szkolne ławki, ale to temat na oddzielny post). Dziecko nie tylko potrzebuje ruchu by spalić energię, potrzebuje go by lepiej przyswajać wiedzę. Co powiecie na jeździki, chulajnogi albo zwykłą skakankę dla starszego dziecka. Jeśli mamy małego artystę w domu (a śmiem twierdzić, że każde dziecko posiada talent artystyczny) dobrym prezentem będzie sztaluga do malowania obrazów na stojąco albo jeśli mamy dziecko zafascynowane literami – tablica do pisania kredą. Dziecko nie jest przywiązane do stolika, może swobodnie się poruszać i rozwijać swe talenty.

 

prawdziwe muzyczne instrumenty

Twoje dziecko na dźwięki muzyki aż podskakuje z radości? Świetnym prezentem, w takim razie będzie instrument muzyczny. Ale nie udawana gitarka z kilkoma przyciskami z wgraną melodyjką, która nie pozwala na improwizację. Metalowe cymbałki, które wydają prawdziwe dźwięki, bębenki, marakesy czy mała gitara ze strunami pozwalają tworzyć prawdziwą muzykę. Uwrażliwiają na dźwięki a nie ogłuszają hałasem.

 

stroje księżniczek i supermanów

Półki w sklepach uginają się od zabawek i ubrań z postaciami z bajek czy filmów dla dzieci. Takie zabawki cieszyć będą dopóki nie pojawi się nowa postać bajkowa. Kostium Batmana ogranicza chłopca do bycia tylko tą postacią. Czarna peleryna pozwoli być Batmanem, Supermanem czy czarodziejem. Czy nie warto zamiast stroju Księżniczki…. kupić piękną suknię balową i pozwolić dziewczynce raz być Kopciuszkiem, raz wróżką, a może nawet Superwomanką!? Dajmy dzieciom możliwość rozwijania wyobraźni. Nie ograniczajmy ich fantazji. Jeden strój a tyle możliwości.

 

My staramy się robić przemyślane zakupy. Starannie dobieramy zabawki, którymi bawić się będą nasze dzieci. Nie kupujemy plastikowych, świecących mnóstwem kolorowych światełek i hałasujących zabawek. Kupujemy takie, które będą sprzyjały rozwojowi  i będą rosły z naszymi dziećmi.

Jakie zabawki sprawdziły się u was? Jakie służyły (lub ciągle służą) od lat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here